Skip to main navigation Skip to search Skip to main content

Waarom kwalitatief afstudeeronderzoek vraagt om eigen kwaliteitscriteria: een opiniërend artikel

Translated title of the contribution: Op-Ed: Why qualitative graduation research demands its own quality criteria

Research output: Contribution to journalArticleAcademicpeer-review

68 Downloads (Pure)

Abstract

In dit opiniërende artikel pleiten wij, op basis van theorie, voor het gebruik van passende kwaliteitscriteria bij het begeleiden en beoordelen van kwalitatief afstudeeronderzoek in het hoger onderwijs. Nog te vaak worden studenten beoordeeld aan de hand van maatstaven die zijn ontwikkeld voor kwantitatief onderzoek, zoals betrouwbaarheid, validiteit en generaliseerbaarheid. Deze criteria zijn gebaseerd op een positivistisch paradigma dat uitgaat van meetbare, objectieve en generaliseerbare uitkomsten. Ze sluiten echter onvoldoende aan bij de aard en doelen van kwalitatief onderzoek, dat juist draait om betekenisgeving, context en subjectieve ervaringen.

Wanneer kwantitatieve criteria onkritisch worden toegepast, worden studenten onbedoeld aangemoedigd om methodologische vragen te stellen die weinig relevant zijn binnen kwalitatief onderzoek. Dit kan volgens ons ten koste gaan van de kwaliteit en waarde van kwalitatief afstudeeronderzoek.

Wij stellen daarom voor om het concept geloofswaarde als uitgangspunt te nemen, met de vier kernaspecten geloofwaardigheid, toepasbaarheid, zekerheid en navolgbaarheid. Dit kader stimuleert studenten om methodologische vragen te stellen die wel passen bij kwalitatief onderzoek, zodat de kwaliteit van hun afstudeeronderzoek beter gewaarborgd wordt. In dit artikel beschrijven wij deze begrippen en de specifieke reflectieve vragen en strategieën die bijdragen aan een betere garantie van geloofswaarde.
Translated title of the contributionOp-Ed: Why qualitative graduation research demands its own quality criteria
Original languageDutch
Pages (from-to)1-11
Number of pages11
JournalTijdschrift voor Hoger Onderwijs
Volume43
DOIs
Publication statusPublished - 5 Mar 2025

Fingerprint

Dive into the research topics of 'Op-Ed: Why qualitative graduation research demands its own quality criteria: een opiniërend artikel'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this